Szarlotka z budyniem i kajmakową polewą

Szarlotka to chyba najpopularniejsze polskie ciasto.. Półkruche ciasto i soczyste, kwaskowe jabłka z cynamonem to nieodłączny element szarlotki-. Moją postanowiłam urozmaicić o budyń, polewę kajmakową i posypkę z prażonych płatków migdałowych. Lekko słodki delikatny budyń idealnie kontrastuje z kwaskowymi, mocno cynamonowymi jabłkami. Wszystkiego dopełnia mocno słodka polewa z kajmaku i chrupiące płatki migdałów. Efekt przeszedł moje najśmielsze oczekiwania- nie można się od niej oderwać.


Na ciasto (tortownica 24 cm):
2 szklanki mąki krupczatki (250ml)
1/2 szklanki cukru
1 całe jajko
1 żółtko
3 łyżki kwaśnej śmietany
125 g masła
1/2 łyżeczki proszku do pieczenia

Na warstwę jabłkową:
1 kg kwaśnych jabłek
2 łyżeczki mąki ziemniaczanej
2 łyżki cukru
cynamon według uznania (ja daję sporo)


Na masę budyniową
2 budynie waniliowe lub śmietankowe z cukrem
0,5 l mleka

Ponad to:
200 g gotowej masy kajmakowej
50 g płatków migdałowych
1/2 łyżki masła
1 łyżka bułki tartej 


  • Szarlotka z budyniem i kajmakową polewą Mąkę , proszek do pieczenia i cukier wsypać do miski. Zimne masło zetrzeć na tarce jarzynowej. Dodać jajko i żółtko i szybko zagnieść ciasto. Ciasto zawinąć w folie spożywczą i wsadzić do lodówki na 0,5 h.
  • Szarlotka z budyniem i kajmakową polewą Tortownicę o średnicy 24 cm wysmarować 1/2 łyżki masła i obsypać bułką tartą. Połowę ciasta rozwałkować i wyłożyć nim dno tortownicy. zrobić w cieście dziurki widelcem, aby równo rosło. Wstawić do nagrzanego do 180 st C piekarnika na 10 minut, aby ciasto się podpiekło.
  • Szarlotka z budyniem i kajmakową polewą Jabłka obrać i dość grubo pokroić, wrzucić je na patelnię i przez chwilę prażyć. Następnie dodać cukier i cynamon i smażyć, aż jabłka puszczą sok, następnie dodać mąkę ziemniaczaną, smażyć jeszcze 2 minuty i zdjąć z ognia.
    Na podpieczony spód wyłożyć prażone jabłka.
  • Szarlotka z budyniem i kajmakową polewą Budynie ugotować w 0,5 litra mleka. Gorącym budyniem zalać jabłka. Pozostałą połowę ciasta rozwałkować na wielkość tortownicy i położyć ciasto na budyń. Ponownie podziurkować widelcem ciasto.
    Wstawić ciasto do piekarnika i piec 35 minut. Ciasto po upieczeniu ostudzić.
  • Szarlotka z budyniem i kajmakową polewą Na suchej patelni uprażyć migdały. Masę kajakową podgrzać w kąpieli wodnej i wylać na zimne ciasto. Posypać uprażonymi płatkami migdałowymi. Smacznego!


2 komentarze:

Popularne