Staropolski piernik świąteczny

Trochę jeszcze wcześnie, niby za szybko na świąteczne przepisy, ale to nie jest zwykłe świąteczne ciasto-to piernik dojrzewający-należy go przygotować 6 tygodni przed Wigilią. Więc jeżeli potrzeba nam 6 tygodni +  czas na skruszenie z powidłem+czas na zastanowienie co w tym roku zrobię do jedzenia, + zapomniałam miodu do piernika kupić (a składników sporo), to jednak chyba nie za wcześnie:)))
Nie ma świąt Bożego Narodzenia bez tego piernika. Pachnący miodem i przyprawą korzenną, przekładany prawdziwymi powidłami śliwkowymi. To ciasto to esencja tych świąt.


1/2 kg prawdziwego miodu
2 szklanki cukru
250 dag smalcu lub masła
1 kg maki pszennej
3 jaja
3 łyżki kakao
 płaskie łyżeczki sody oczyszczonej
1/2 szklanki zimnego mleka
1/2 łyżeczki soli
2/3 torebki przyprawy korzennej do piernika (cynamon, goździki, imbir, kardamon)
garść pokruszonych orzechów
skórka pomarańczowa

2 duże słoiki domowych powideł śliwkowych

Na polewę:
250 g masła
16 łyżek cukru
8 łyżki kakao
6 łyżki mleka
1 łyżeczka żelatyny




Miód, cukier, tłuszcz podgrzać stopniowo niemal do zawrzenia. Masę studzimy i stopniowo dodajemy mąkę jaja, sodę rozpuszczoną w zimnym mleku, sól, przyprawy korzenne, kakao oraz bakalie. Bardzo starannie wyrobić ciasto, a następnie włożyć je do glinianego garnka, przykryć lnianą ściereczką i odstawić w chłodne miejsce na 6 tygodni. 
Po tym czasie podzielić ciasto na 3 części , rozwałkować i piec na blasze wyłożonej papierem w 170 st przez 15 minut każdy placek. Placki przełożyć lnianymi ściereczkami, obciążyć je i odstawić na tydzień znów chłodne miejsce. Po tym czasie przekładamy placki lekko rozgrzanym powidłem, dociskamy aby się skleiły.
Polewa.Cukier rozpuszczamy z tłuszczem, następnie dodajemy kakao i mleko wszystko razem zagotowujemy. Kiedy ściągniemy masę z ognia dodajemy łyżeczkę żelatyny i dokładnie ją rozpuszczamy w polewie. Gotową polewą polewamy ciasto. Odstawiamy na kilka godzin, a najlepiej na całą noc. Smacznego!
p.s Piernik można również przełożyć masą kajmakową, marcepanową lub budyniową, u mnie jednak tradycyjnie powidła śliwkowe:)

2 komentarze:

Popularne