Chinkali gruzińskie pierożki

Odkąd spróbowałam tej niezwykłej potrawy w gruzińskiej restauracji, wiedziałam, że muszę przygotować ją w domu. Myślałam, że przygotowanie jest bardziej skomplikowane. A tak naprawdę to proste, ale za to niezwykle smaczne danie.
Tradycyjne, duże pierogi wypełnione mięsem i bulionem. Charakterystyczny smak mięsa podkreślony świeżą kolendrą. Często robione z baraniny, wieprzowiny czy wołowiny lub z mieszanki mięs. U mnie z wołowiną.


Na ciasto pierogowe:
500 g mąki pszennej + do podsypywania
250 ml gorącej wody
1/2 łyżeczki soli
1 jajko
3 łyżki oleju rzepakowego

Farsz:
500 g wołowiny
1 duża cebula
3 łyżki posiekanej świeżej kolendry
2 łyżki posiekanej natki pietruszki
200 ml zimnej wody
sól
pieprz



  • Chinkali gruzińskie pierożki Ciasto. Mąkę przesiać do miski. Wodę zagotować, do mąki dodać sól i wlać wodę, wymieszać. Dodać jajko i olej i wyrobić gładkie elastyczne ciasto. Ciasto umieścić w misce i przykryć folią spożywczą, odstawić ciasto na co najmniej pół godziny aby odpoczęło.
  • Chinkali gruzińskie pierożki Mięso zmielić w maszynce do mielenia mięs, dodać natkę pietruszki, kolendrę, oraz sól i pieprz. Stopniowo dodawać zimną wodę ciągle mieszając mięso, aż wchłonie całą wodę. Farsz odstawić do lodówki na 1/2 h.
  • Chinkali gruzińskie pierożkiCiasto dość cienko rozwałkować. Wycinać kółka ringiem o średnicy 12-14 cm. Na środek każdego placuszka z ciasta nakłada łyżkę farszu i układając falbankę stopniowo, aby powstała sakiewka. Na sam koniec ścisnąć sakiewkę pod falbanką. Pierogi układać na posypanej mąką ścierce lub stolnicy.
  • Chinkali gruzińaksie pierożkiPierogi gotować w posolonym wrzątku przez 10 minut od czasu wypłynięcia. Podawać od razu wyciągnięte z wrzątku. Do Chinkali nie podajemy sztućców-jemy je rękami delikatnie odgryzając fragment sakiewki i wysysając powstały tam pyszny bulion mięsny. Smacznego!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Popularne